Koçluk Programı nedir ? 

Bireyin kendi özelliklerini fark edip zeka çeşitleri ve beceri noktaları ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra kendisindeki güçlü ve gelişmeye açık yönlerini planlı,zamanlı ve düzenli olarak geliştirme metodudur. Koçluk, pozitif yeni bir başlangıcı hedefler.
Koçluk programı danışanın kendini fark etmesini sağlayan bir süreçtir. Danışanın hedeflediği yere doğru yapılan bir yolculuktur.

Grup Öğrenci Koçluğu Programı


Bireysel Öğrenci Koçluğu Programı


Write your awesome label here.

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrenci Koçluğu, öğrenme sürecine odaklanan bir çalışma ortaklığıdır. Profesyonel bir koçla birlikte öğrenciler, öğrenme stillerini, çalışma alışkanlıklarını ve başarıya giden mevcut zorlukları veya engelleri aşarlar.

Öğrenci Koçluğu; öğrencilerin kendilerini tanımaları, güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmelerini, hedef koymalarını sağlamaya ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine yönelik, yol haritası ve eylem planı yapmalarına destek sağlayan hizmettir.

Wisefull öğrenci koçluğu çalışmaları 6 kişilik gruplarla veya birebir çalışmalarla 12 ay boyunca haftalık olarak sürdürülür.

Grup Öğrenci Koçluğu Programları

Grup Öğrenci Koçluk Programı: 6 kişilik öğrenci gruplarıyla 1 yıl boyunca süren bir programdır. Her üç ayda bir dönem kaydını yenilemelisiniz. Öğrenciler için ders, okul ve sınav başarısına yönelik, yaşam kalitesini geliştirici, öğrencinin ihtiyaçlarının belirlendiği, esnek, çözüm, hedef odaklı, bütüncül bir koçluk programıdır.

Grup Koçluk Programının Kazanımları:

  • Öğrenci kendini, becerilerini, güçlü ve gelişime açık yönleriyle birlikte tanır.
  • Kendiyle ilgili gerçekçi durum tespiti yaparak amaç belirler.
  • Öğrenme ve düşünce sistemini tanır ve yönetir.
  • Duygusal zekasını geliştirir.
  • Güçlü yönlerini açığa çıkartması ve kullanmasını sağlar.

Grup Koçluk Programının İçeriği

  Grup koçluk programı, 12 ay süren bir çalışmadır. Çalışma üçer aylık dört döneme ayrılır. Her dönem programı için kayıt yenilemek gerekmektedir. Kayıt yenileme dönemlerinde Wisefull Koçluk ekibi sizlere bilgi verecektir.

Haftalık Çalışmalar Nelerdir?

Grup Koçluk Seansı

Her hafta, altı kişilik koçluk grubunuzla birlikte grup koçluk seansına katılırsınız ve her hafta takım motivesi ile yol alırsınız.

Okuma Değerlendirme

Okuma ve değerlendirme seansı haftalık 30 dakikadır ve burada da takım olarak başarı için size gerekli çalışmalar yapılır. 

Pomodoro Tekniği

Her hafta sonu grubunuzla birlikte etüt saatinde bir araya gelirsiniz ve pomodoro tekniği ile düzenli ve etkili çalışma alışkanlığı edinirsiniz.

Aylık Ekstra Çalışmalar Nelerdir?

Aylık Birebir Seans

Takım çalışması akademik başarı için temel kuraldır, bunun yanında her ay yarım saatlik birebir koç-öğrenci görüşmesi ile ilerleme değerlendirilir.

Ortak Proje Çalışması

Takım projeleri ile gelişim ve başarı ölçülebilir. Projede odaklanma, süreklilik ve sonuç hem takım hem birey başarısını gösterecektir.

Aylık Durum Sınavı

Okuduklarımızı ve aylık çalışma ilerlememizi test etmemiz önemlidir. Bu sınavın sonucu veli görüşmesi ile aylık raporlandırılır.

POMODORO TEKNİĞİ

Pomodoro Tekniğinin uygulaması oldukça basittir. Kolayca öğrenilir ve uygulanır. Başladıktan kısa süre sonra zamanı etkin kullanmayı öğretse de gerçek sonuçlar uygulamanın devamlı olmasında ortaya çıkacaktır.
Pomodoro Tekniği ders çalışma teknikleri arasındadır. Ders çalışma aktivitesi için bu teknik oldukça faydalıdır. Sınavlara hazırlanan ve düzenli çalışmak zorunda olan her öğrencinin kişisel disiplinine yardımcı olacak ve üretkenliğini arttıracaktır.
25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan çalışma tekniğidir. Teknikte 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık moladan oluşan 30 dakikalık bir döneme bir pomodoro denir.

Hedef Belirleme ve Uygulanacak Testler

  • Dersler
  • Duygu Durumu
  • Kariyer Belirleme
  • Sosyal Yaşam

Kişilik Testi
EQ Testi
Öğrenme Stili Testi
Burdon Dikkat Testi
Çoklu Zeka Testi

Kariyer Testi
Sınav Kaygısı Envanteri
Stres Testi
Motivasyon Testi

KOÇLUK

Geleceği kazanmak için “şimdi“ye odaklanmak gerekir. Öğrenci Koçluğu çalışmaları ile hedeflerinize giden çözüm yolunu koçunuzun desteğiyle kendiniz bulabilirsiniz. 

Neden Koçluk?

Günümüzde koçluğa olan ihtiyaç artmıştır. Çünkü; bireylerin hızdan ve düşünme eksikliğinden kaynaklanan boşlukları dolduracak dostları kalmamıştır. Bunun sonucunda yalnızlaşan bireyler yalnızlık ve anlaşılamama hissini gidermek istemektedir.

Öğrenci Koçluk Nedir?

Bireyin hayatın her alanında profesyonel destek alarak potansiyelini aktif olarak kullanmak için akademik koçluk en iyi çözümdür. Koç bireyin akıl, ruh, beden alanını dikkate alarak bireysel program çıkarak aktif olarak takibini yapar.

Koçluk Nedir?

Kişinin zaten sahip olduğu performansı planlı olarak ortaya çıkaran bir anahtardır. Koçluk süreci uygulama alanına göre danışmanlık terapi mentörlük kavramlarıyla yan yana gelir. Koçluk bireyin hayatında tam ve güçlü olduğunu kabul ederek ona planlı ve donanımlı yol arkadaşlığı yapmaktır.

Bazı Konu Başlıkları

Bireyin bağımsız çalışması geliştirilir, eğitime dair bireysel metodların keşfine odaklanılır, sürekliliğin nasıl sağlanacağı üzerinde durulur, sonuç değerlendirmesi yapmak sistemleştirilir. Ayrıca yetenekleri keşfetmeye odaklanılır.

Koçluğu Kimler Alabilir?

Koçluk almak için yaş, konum ve durum şartı yoktur. Kendisini geliştirmek isteyen herkes koçluk çalışmalarına katılabilir. Hedeflerinize ulaşmak, huzurlu bir yaşamın kapısını aralamak ya da iş ve akademik yaşamınızda doğru sonuçlar elde etmek istiyorsanız koçluk çalışmalarıyla geleceğinizi şekillendirmelisiniz.

Bu Koçlukta Neler Yapılır?

Danışan ile bireysel haftalık seanslar, aile ile düzenli görüşmeler, danışanın okulu ile aktif görüşme, bireysel akademik çalışma programı yapılır ve  meslek testi uygulanarak meslek seçimi için danışanın yolu aydınlatılır.
Created with